Animal Caregivers: Cat & Dogs Forutsi kreft?

Dyreomsorgere: Katt og hunder kan forutsi kreft og sykdom?

Dyreomsorgere: Katt og hunder kan forutsi kreft og sykdom?

Mens noen mennesker kanskje tenker på kjæledyr, bare som følgesvenner eller leketøy, kommer det til forkant at kjæledyr er og kan være så mye mer. Katten min, som har vært med meg for 13 år nå, har vist omsorgstendenser. Hva mener jeg med det?

Katten sover hos meg når hun velger å. Det interessante er at hun velger å gjøre det når jeg har behov for helbredelse. Hvis jeg har fordøyelsesproblemer, knuter hun i ekte stram mot magen min. Når jeg har hodepine sover hun opp ved hodet mitt. Hvis ryggen min gjør vondt, er hun tucked opp mot ryggraden min. Hvis jeg føler meg helt fin, sover hun ved foten av sengen, eller hvor som helst i huset. Når mannen min er den som har behov for helbredelse, vil hun meander over til ham, og hvis han lar henne, vil han dele sine helbredende krefter med ham også.

Det finnes mange andre forekomster av kjæledyr som bistår i helbredelsesprosessen, og ikke bare å identifisere at det er et problem, men å være en prediktor for døden.

Oscar katten vet når pasientene på demensavdelingen er i ferd med å dø

Det er katten Oscar som bor på demens-enheten i Steere House Sykepleie- og rehabiliteringssenteret i Providence. Når en pasient er timer unna å dø, vil han vandre inn i rommet, og hvis de tillater det, hopper han opp på sengen og smugler seg til dem i sine siste timer.

"Han er en katt med et uhyggelig instinkt for døden," sa doktor David M. Dosa, assisterende professor ved Brown University School of Medicine og en geriatrisk spesialist. "Han går til døden. Han er ganske insisterende på det." Så mye at omsorgspersoner på menigheten, så snart de ser Oscar som henger rundt i pasientens rom, ring familien til å fortelle dem at døden er nært forestående.

oscar katten forutsiger døden hos demenspatienterOscar gjør sine runder daglig, men vil aldri hoppe opp for å snuggle med en pasient med mindre deres tid er kommet. Og ifølge sykepleieren som har ansvaret for menigheten, har "Oscar vært konsekvent riktig."

En artikkel i Boston Globe sier at dyreadministrasjonseksperter ikke har noen forklaring på Oscars evne til å fornemme overhengende død. De teoretiserer at han kanskje oppdager en del subtil endring i metabolisme - felines er like akutt følsomme for lukter som hunder - men er stubbet om hvorfor han ville vise interesse. "


Få det siste fra InnerSelf


Katten som identifiserte hennes eierens brystkreft

Og så er det kattungen som ikke ville slutte å peke på en kvinnes bryst som hun lå på sofaen - en oppførsel katten ikke hadde vist før. Kvinnen som følte ømhet i brystet bestemte seg for å besøke legen sin. Hun ble diagnostisert med en kreftformet ert-størrelse klump og startet behandlingen umiddelbart.

Hun sa: "Hun reddet livet mitt, absolutt. Ingen nøle i det hele tatt. Jeg ble fortalt at hvis jeg ikke hadde blitt diagnostisert da jeg var, kunne jeg ha dødd ..."

Hund og mus Diagnose kreft med 91% til 99% Nøyaktighet

Forskere ved Kyushu University i Japan har studert en Labrador retriever som har en 95% - 98% nøyaktighet i å oppdage kreft. Ifølge en artikkel i US News: "En utdannet av St. Sugar Cancer-Sniffing Dog Training Center i Chiba, Japan, ble hunden opprinnelig opplært for vannredning og kunne allerede oppdage 12 typer kreft i pasientens pusteprøver før hun ble med i kolorektal kreftstudien, sa forskerne. "

Forskning har også blitt gjort hos mus, og den samme evnen har blitt oppdaget. Dyr kan identifisere forekomst av kreft noen ganger før maskiner kan. En diabetiker som ringer på en NPR radio show delte historien om sin MedicAlert-hund som varslet ham til sitt lavt blodsukker selv før det var noen utadgående signaler.

Trening av hunder for tidlig oppdagelse av kreft

Ulike andre forskere har samsvart med funnene fra japansk. En studie i Sverige har uttalt at en karakteristisk lukt i blodet avslører ovariekarcinom. Og med henvisning til en studie gjort i Belgia, er en artikkel på EuropeanUrology.com berettiget "Olfaktorisk deteksjon av prostatakreft hos hunder som sniffer urin: Et skritt fremover i tidlig diagnose".

En organisasjon utenfor Ottawa, Canada, CancerDogs.ca, trener i dag hundene for å oppdage kreft. De leter etter frivillige som nettopp har blitt diagnostisert med kreft - og har ennå ikke startet behandling - for å delta i en forsøksstudie. Hvis du kvalifiserer, og hvis du bor i Canada eller USA, kan du ringe dem på 819-209-9460 og de vil sende deg et testsett via post.

Ekstra lesing om dette emnet

Les Boston Globe artikkel om Oscar katten.

Les den amerikanske nyhetsartikkelen om Marine, den japanske kreft-sniffing hunden.

Les abstrakt av Japan forskning i tillegg til Ytterligere forskning i andre land.

Video av den faktiske kreftdeteksjonshundens trening i Canada

Se David Dosa, MD, som han forklarer den utrolige intuisjonen til katten Oscar


Anbefalt bok:

Rundre med Oscar: Den ekstraordinære gave av en vanlig katt av David Dosa.Å gjøre runder med Oscar: Den ekstraordinære gaven til en vanlig katt
av David Dosa.

Historien om en lege som i utgangspunktet ikke alltid lytter; av pasientene han tjener; av sine omsorgspersoner; og viktigst av en katt som lærer ved eksempel, omfatter livets øyeblikk som så mange av oss er borte fra.

Klikk her for mer info og / eller å bestille denne boken på Amazon.


Om forfatteren

Marie T. Russell er grunnleggeren av InnerSelf Magazine (grunnlagt 1985). Hun produserte og arrangerte også en ukentlig South Florida-radiosendring, Inner Power, fra 1992-1995, som fokuserte på temaer som selvtillit, personlig vekst og velvære. Hennes artikler fokuserer på transformasjon og gjenoppkobling med vår egen indre kilde til glede og kreativitet.

Creative Commons 3.0: Denne artikkelen er lisensiert under en Creative Commons Navngivelse-Del på samme 4.0-lisens. Egenskap forfatteren: Marie T. Russell, InnerSelf.com. Lenke tilbake til artikkelen: Denne artikkelen opprinnelig dukket opp på InnerSelf.com

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

InnerSelf Nyhetsbrev: September 6, 2020
by InnerSelf Staff
Vi ser livet gjennom linsene til vår oppfatning. Stephen R. Covey skrev: "Vi ser verden, ikke som den er, men som vi er──eller som vi er betinget av å se den." Så denne uken ser vi på noen ...
InnerSelf Nyhetsbrev: August 30, 2020
by InnerSelf Staff
Veiene vi ferdes i disse dager er like gamle som tiden, men de er nye for oss. Erfaringene vi har er like gamle som tidene, men de er også nye for oss. Det samme gjelder for ...
Når sannheten er så forferdelig at det gjør vondt, ta handling
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Midt i alle gruene som skjer i disse dager, er jeg inspirert av håpstrålene som skinner gjennom. Vanlige mennesker som står opp for det som er riktig (og mot det som er galt). Baseballspillere, ...
Når ryggen din er mot veggen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg elsker internett. Nå vet jeg at mange mennesker har mange dårlige ting å si om det, men jeg elsker det. Akkurat som om jeg elsker menneskene i livet mitt - de er ikke perfekte, men jeg elsker dem uansett.
InnerSelf Nyhetsbrev: August 23, 2020
by InnerSelf Staff
Alle kan nok være enige om at vi lever i rare tider ... nye opplevelser, nye holdninger, nye utfordringer. Men vi kan bli oppmuntret til å huske at alt alltid er i flyt, ...