Dette er hva som virkelig skjer når du går under kniven

Dette er hva som virkelig skjer når du går under kniven
Shutterstock
Deborah Robinson, University of Hull

Vi har sett TV-dramaene - Greys Anatomy, ER, Casualty, Holby City - og de fleste av oss liker å tro at vi har en ganske god ide om hva som skjer i et operasjonsteater. Legene og sykepleierne vil bli kledd i blå scrubs, operatørmusikk skal spilles, med intermitterende samtaler av "skalpell" eller "swabs", ikke sant?

For de leserne, som noen gang har hatt en operasjon - om det var det planlagt eller en nødsituasjon - ting i den virkelige verden følte seg sannsynligvis svært forskjellig fra de kjente TV-drama-medisinske nødscenene. Til dels skyldes dette TV-programmer viser ofte ansatte hvem som arbeider på avdelingene, jobber også i operasjonsteltet - men dette er ikke tilfelle.

Faktisk er det ikke bare leger og sykepleiere som utgjør en del av teamet som er involvert i en operasjon, det er også en gruppe fagfolk, kjent som operasjonsavdelingen utøvere (ODP), som er opplært spesielt for å ta vare på deg når du er under operatørens lyse lys.

Hva skjer når jeg kommer?

Å ha en operasjon kan være svært stressende. Du har kanskje blitt fortalt å ikke spise før. Alt føles litt ukjent, og du er ikke helt sikker på hva som vil skje. Men personalet på sykehuset er til stede for å prøve å gjøre ting enkelt for deg.

Mens du er ankommet på menigheten, er et stort lag med ansatte opptatt med å forberede seg på operasjonen. Du blir bedt om å bekrefte hvem du er og hva du blir innlagt for. Du vil også bli bedt om å bytte til en svært hentet sykehuskjole. Noen vil også sitte ned og snakke deg gjennom hva som skjer og sjekke at du ikke har spist - dette er slik at du ikke kaster opp under bedøvelsen din.

Hvem ser etter meg?

Laget som ser etter deg har tre underlag som jobber som en. De er de anestetiske team, det kirurgiske laget og postbedøvelseslaget. Disse lagene fungerer som tannhjul, og din omsorg og behandling er sømløs. Som et minimum vil dette bety at du vil ha ni helsepersonell som bryr seg om deg til enhver tid.

Å vite at du er i trygge hender er viktig. (Dette skjer egentlig når du går under kniven)
Å vite at du er i trygge hender er viktig.
Shutterstock


Få det siste fra InnerSelf


Driftsgruppen din på dagen vil ha leger - som er anestesikker og kirurg - men resten av teamet kan bestå av sykepleiere, ODP og helsepersonell. ODP er generelt utdannet profesjonelt og de trener gjennom universitetet i samarbeid med sykehusoperatørene.

Når har jeg bedøvelsen?

Når laget er klart og det er på tide for operasjonen, har du bedøvelse. Dette vil bli levert av en bedøvelsesvannsoperatør, men det må alltid utdannes hjelp - vanligvis en ODP.

Ved ankomst i bedøvelsesrom, det er ODP som hilser deg med et stort smil og ofte en osteaktig vits. Tross alt, de har minutter å bli kjent med deg og for deg å stole på dem med livet ditt. De vil feste deg til overvåkingsutstyret og måle grunnlinjepuls og blodtrykksavlesning.

Du trenger en kanyle (et plastrør) som setter inn i en vene, slik at anestesysten kan gi deg stoffene. Dette er poenget hvor du kan bli bedt om å begynne å telle tilbake sakte fra ti - du kommer ikke engang til å syv.

Hva skjer under operasjonen?

Mens bedøvelseslaget fortsetter å ta vare på deg, utfører operasjonssamfunnet din operasjon. Kirurgen vil ha minst en assistent - jeg har kjent mer enn ti personer som er med i dette teamet for større operasjoner i hode og nakkekreft. Første assistent og andre assistenter skrubber opp med kirurgen og hjelper med operasjonen.

Laserlignende presisjon. (Dette skjer egentlig når du går under kniven)
Laserlignende presisjon.
Shutterstock

Ved å legge til dette teamet er det en scrub-utøver, og deres rolle er å skaffe vattpinne, nåler og utstyr til kirurgen og assisterende. De er de som også teller alt for å være sikker på at du ikke forlater operatøren med uønskede tillegg.

Når kan jeg gå hjem?

En gang din kirurgi er fullført Sårene dine vil bli kledd av det kirurgiske laget. Din bedøvelse vil bli reversert, og du vil bli tatt med til anestesiomsorgsenheten - som pleide å bli kalt utvinning. Her vil du bli tatt vare på til du er klar til å bli tømt tilbake til menigheten. Her vil sårene bli inspisert, og den som ser etter deg, vil sørge for at smerte er under kontroll og du føler deg ikke syk.

Når du er våken og skjegg, blir du tatt tilbake til menigheten der slektningene dine kan vente og du bør kunne ha noe å spise og drikke. Avhengig av operasjonen din og hvem du har hjemme for å ta vare på deg, kan du til og med få lov til å gå hjem samme dag.

Om forfatteren

Deborah Robinson, universitetslektor og leder for helse- og sosialarbeidskole, University of Hull

Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på Den Conversation. Les opprinnelige artikkelen.

Relaterte bøker

{amazonWS: searchindex = Bøker; nøkkelord = virkelighetsoperasjon; maxresultater = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

InnerSelf Nyhetsbrev: September 6, 2020
by InnerSelf Staff
Vi ser livet gjennom linsene til vår oppfatning. Stephen R. Covey skrev: "Vi ser verden, ikke som den er, men som vi er──eller som vi er betinget av å se den." Så denne uken ser vi på noen ...
InnerSelf Nyhetsbrev: August 30, 2020
by InnerSelf Staff
Veiene vi ferdes i disse dager er like gamle som tiden, men de er nye for oss. Erfaringene vi har er like gamle som tidene, men de er også nye for oss. Det samme gjelder for ...
Når sannheten er så forferdelig at det gjør vondt, ta handling
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Midt i alle gruene som skjer i disse dager, er jeg inspirert av håpstrålene som skinner gjennom. Vanlige mennesker som står opp for det som er riktig (og mot det som er galt). Baseballspillere, ...
Når ryggen din er mot veggen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg elsker internett. Nå vet jeg at mange mennesker har mange dårlige ting å si om det, men jeg elsker det. Akkurat som om jeg elsker menneskene i livet mitt - de er ikke perfekte, men jeg elsker dem uansett.
InnerSelf Nyhetsbrev: August 23, 2020
by InnerSelf Staff
Alle kan nok være enige om at vi lever i rare tider ... nye opplevelser, nye holdninger, nye utfordringer. Men vi kan bli oppmuntret til å huske at alt alltid er i flyt, ...