Hvorfor Historien om Messiansk Judaisme er så vanskelig og komplisert

Hvorfor Historien om Messiansk Judaisme er så vanskelig og komplisertEn Philadelphia-baserte messianske menighet overtaler forbipasserende ved Union Square Park at troen på Jesus er i samsvar med jødisk tradisjon. en katz / Shutterstock.com

Da Loren Jacobs, medlem av Shma Yisrael Congregation, tilbød en bønn for ofrene til Tree of Life-menigheten på en kampanje rally som ble møtt av Mike Pence, det igjen mange jøder føler seg veldig opprørt. Vice presidentens kontor senere benektet inviterer Jacobs til arrangementet.

Jacobs er en messiansk jøde og en del av en gruppe kalt jøder for Jesus. Derfor er deres forhold til jøder så tungt.

Messianske jøder

Messianske jøder anser seg selv Jødiske kristne. nærmere bestemt de tror, som alle kristne, at Jesus er Guds sønn, så vel som Messias, og at han døde i forsoning for menneskehetens synder.

Det er omtrent 175,000 til 250,000 messianske jøder i USA, og 350,000 over hele verden. Om 10,000 til 20,000 bor i Israel. I følge Dan Juster, en teolog som grunnla en stor messiansk jødisk menighet, er det for tiden om 300-menighetene i USA, og om lag halvparten av tjenerne er hedninger, eller etnisk ikke-jødisk.

Og de fleste av disse gruppene betrakter konverteringen av etniske jøder spesielt - det vil si folk med minst en jødisk forelder - til messiansk jødedom en sentral del av deres oppdrag.

Messianske jøder og jødisk messianisme

Tro på en Messias som vil løse det jødiske folk og derved innlede en ny, mer menneskelig tid er veldig mye et jødisk konsept. Imidlertid er det dype teologiske forskjeller mellom jøder og kristne om nøyaktig hvem som er en Messias, hva en Messias burde gjøre, og til og med hvor sentral en Messias skal være til deres tradisjoner.

Ifølge både den hebraiske bibel og den jødiske muntlige tradisjonen er en Messias en konge, en kriger, en politisk person eller en revolusjonær, hvis oppdrag er guddommelig og spesifikk for jødene. Men lederen er ikke guddommelig eller en frelser som er opptatt av menneskets liv. Ingen er en Messias tilbedt som en guddom.


Få det siste fra InnerSelf


Hvorfor Historien om Messiansk Judaisme er så vanskelig og komplisertIfølge den hebraiske bibel og jødisk muntlig tradisjon, kan en Messias være en konge, en kriger, en politisk figur eller en revolusjonær. tomertu / Shutterstock.com

Denne lederens jobb er å legge til rette for at jødene kommer tilbake til Israels land, ikke i etterlivet, men i den tidlige verden. Forløsning innebærer derfor ikke forsoning for synder, men er en befrielse fra eksil og en retur til selvstyre i Israel.

Man trenger ikke å være jødisk for å være en Messias. Den persiske kong Cyrus refereres til som en "Messias" i den hebraiske Bibelen fordi han tillot jødene å komme tilbake til Israels land og signalisere slutten av det som kalles den babylonske eksil i det sjette århundre f.Kr.

Og Cyrus er ikke den eneste figuren som kalles en Messias. Bar Kohkbah, krigeren og revolusjonæren som led den jødiske opprøret mot Roma fra AD 132 til 135, ble også antatt å være en mulig Messias fordi han forsøkte å skille ut romersk regjering fra Israel og returnere jødene til Jerusalem. Det faktum at Bar Kohkbah ikke lykkes med å beseire Roma til slutt, betydde at han ikke viste seg å være en Messias - men han tok sikkert på seg en jødisk Messias jobb.

Det finnes flere former for Jødisk messianisme, men ingen av dem tror at en messiansk figur - hvis en slik person eksisterer - vil være guddommelig.

Samtidig jødedomens mange grener er ikke enige om når eller om en Messias vil vises i det hele tatt, spesielt siden opprettelsen av den israelske staten i 1948. Dette er i stor grad fordi den tradisjonelle jobben til en Messias - restaureringen av den jødiske staten - allerede er oppnådd. Noen jøder tror på at en Messias kommer, men tegnene som ville forutse ikke har dukket opp ennå.

Også mange jøder har avvist ideen om en enkelt Messias til fordel for ideen om at mennesker selv, gjennom handlinger av sosial rettferdighet eller Tikkun Olam, vil binde verden og skape en "messiansk alder" der livet for jøder og faktisk menneskeheten forbedres til det bedre.

Kristendommenes omdefinisjon av naturen og rollen til en Messias er dens viktigste utgangspunkt for jødedommen, og har historisk sett uttalt mye av spenningen mellom jøder og kristne.

Jødene deler ikke den kristne troen på at Jesus var guddommelig. Denne forskjellen i tro er grunnlaget i den jødiske påstanden om at det bare er én Gud, som aldri kan være menneske, selv om Gud kan åpenbare seg på flere måter. Historisk sett opprettet dette en uoverstigelig teologisk barriere mellom jøder og kristne.

Konvertering av jøder

Selv om jødiske kristne har eksistert teknisk siden Jesu død, har den mer moderne formen av bevegelsen sine røtter i slutten av det 19 århundre Europa, da antisemittisk forfølgelse stod i Russland og et stort antall jøder immigrert til USA.

Det eneste fokuset på noen oppdrag basert i England og USA var omdanningen av jødene til kristendommen. Et slikt oppdrag, London Society for Promoting Christianity, skriver blant jødene lærd Patricia A. Power, møtte i Boston i 1816. Målet sitt, som hun sier, "var å oppmuntre hedningene til å ta jødisk evangelisas oppgave alvorlig."

Jødene til Jesus er en arv av dette målet. Det begynte, som Power forklarer, som en liten gruppe med dedikert tilhenger og ble "En multimillion dollar evangelistisk maskin som aggressivt, og med kunnskap, markedsførte Jesus som den jødiske Messias til et forbauset og ofte fiendtlig jødisk samfunn."

Jøder for Jesu kontroversielle grunnlegger, Moishe Rosen, som døde i 2010, adopterte noen av praksisene i "Jesus People" -bevegelsen - en religiøs bevegelse av 1960-ene som forsøkte å vende tilbake til det originale livet til de tidlige kristne - for omvendelsen av jøder. Mens han syntes å avvise antisemittisme, portretterte han jødedommen som en ufullstendig tradisjon praktisert av folk som misforstå deres egne skrifter og måtte reddes gjennom konvertering til kristendommen.

Misforstående skrifter?

Ifølge Jødene for jødedommen, en organisasjon som gir støtte og utdanning for jøder som har blitt målrettet for konvertering, misjonærer som Jøder for Jesus er ofte aggressive og manipulerende i jakten på jødiske konverteringer til kristendommen.

Hvorfor Historien om Messiansk Judaisme er så vanskelig og komplisertJødene for jødedommen varsler jøder om feilinformasjon som kan ta skrifter utenfor konteksten. ungvar / Shutterstock.com

På sin hjemmeside, Jødene for jødedommen varsler jødene til den vanligste form for misinformation som innebærer å ta de jødiske skrifter ut av kontekst - taktikk som er blitt fordømt av Jøder og Kristne alike. Loren Jacobs ble defrocked av Unionen av messianske jødiske congregations for beskyldninger av forførsler 15 år siden "etter å ha blitt involvert i en bitter teologisk debatt med andre medlemmer av gruppen."

Det som gjør jødene til å konvertere til kristendommen spesielt smertefull og skadelig, er at i over tusen år ble jøder forfulgt, først i hendene på et kristen romerskt rike og deretter kirken, fordi kristne ikke trodde at jødiske skrifter inneholdt sannheter hevdet av en annen religion.

Bønner som den som sa av Loren Jacobs, er en kraftig påminnelse om den lange og voldelige historien.Den Conversation

Om forfatteren

Ingrid Anderson, assisterende direktør for jødiske studier, foreleser, kunst og vitenskapsskriverprogram, Boston University

Denne artikkelen er publisert fra Den Conversation under en Creative Commons-lisens. Les opprinnelige artikkelen.

Relaterte bøker

{amazonWS: searchindex = Bøker; søkeord = Messiansk jødedom; maxresultater = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

Hvorfor Donald Trump kunne være historiens største taper
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Oppdatert 2. juli 20020 - Hele coronavirus-pandemien koster en formue, kanskje 2 eller 3 eller 4 formuer, alle av ukjent størrelse. Å ja, og hundretusener, kanskje en million mennesker vil dø ...
Blue-Eyes vs Brown Eyes: How Racism is Teached
by Marie T. Russell, InnerSelf
I denne episoden fra Oprah Show fra 1992 lærte den prisbelønte antirasismeaktivisten og pedagog Jane Elliott publikum en tøff leksjon om rasisme ved å demonstrere hvor lett det er å lære fordommer.
En forandring vil komme...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30. mai 2020) Mens jeg ser på nyhetene om hendelsene i Philadephia og andre byer i landet, har jeg lyst til det som skjer. Jeg vet at dette er en del av den større endringen som tar ...
En sang kan oppløfte hjertet og sjelen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg har flere måter jeg bruker for å fjerne mørket fra tankene når jeg finner ut at det har sneket seg inn. Den ene er hagearbeid eller bruker tid i naturen. Den andre er stillhet. En annen måte er lesing. Og en som ...
Mascot for Pandemic and Theme Song for Social Distancing and Isolation
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg kom over en sang nylig, og da jeg hørte på tekstene, tenkte jeg at det ville være en perfekt sang som en "temasang" i disse tider med sosial isolasjon. (Tekst under videoen.)