Hva er betydningen av fredagsbønner i islam?

Fil 20190318 28475 nedo6o.jpg? Ixlib = rb 1.1 Muslimer beder i en Chicago-moske etter skytingen i New Zealand, fredag, mars 15. AP Photo / Noreen Nasir

Etter terrorangrepet på to New Zealand-moskeer i mars 2019, mange muslimske samfunn over hele verden samlet som vanlig for deres viktigste ukentlige ritual - fredag ​​bønner.

I de siste årene har muslimer blitt angrepet og drept mens de ba, mange ganger på en fredag. Tilbedere har blitt målrettet i land som nigeria, Pakistan, Egypt, afghanistan, Saudi-Arabia, Libya, Irak og Kuwait.

Muslimer ber fem ganger om dagen hver dag, men den viktigste bønnen i uken er "jumah", eller dagen for samlingen, på fredag.

Så hvorfor er fredagsbønner så sentrale for den islamske troen?

Den religiøse betydning

Jeg er en islamens lærer hvem forsker og skriver om muslimske ritualer. Koranen påberoper viktigheten av fredag ​​som en hellig dag for tilbedelse i et kapittel kalt “Al-Jumah,” som betyr menighetens dag, som også er ordet for fredag ​​på arabisk.

It stater, "O du som tror! Når du blir kalt til kongelig (fredag) bønn, skynd deg til Guds minne og la av handel. Det er bedre for deg, hvis du bare visste det. "

Muslimer tror at fredag ​​ble valgt av Gud som en dedikert dag for tilbedelse. I tillegg til selve bønnen, som er kortere enn de vanlige dagbønnene, inkluderer fredagstjenester en prek, vanligvis gitt av et profesjonelt mannlig muslimsk prestedemann i muslimske flertall, men i Vesten er de også gitt av et mannlig lekommun medlem.


Få det siste fra InnerSelf


Muslimske menn er påkrevd å delta på fredagsbønner så lenge de ikke reiser, mens kvinner får muligheten å delta, gitt sin tradisjonelle rolle i husstanden da islam ble etablert.

I enkelte land, for eksempel India, Pakistan og Tadsjikistan, kvinner er vanligvis ikke lov til å be i moskeer, mens i land som Iran og Kenya, de deltar i større tall. I nesten alle moskeer beder menn og kvinner separat. Noen steder er kvinner bak mennene i samme rom, og i andre er kvinner i et annet rom eller bak en barriere.

I Vesten velger mange kvinner å delta på bønn hvis de kan få tid vekk fra jobb eller andre plikter. I Los Angeles og andre steder i Nord-Amerika og Europa leder kvinner sine egen fredag ​​bønn tjenester.

Å forberede seg på bønner, Muslimer bader, bruker parfyme og børster sine tenner for å gjøre deres utseende behagelige for sine andre tilbedere.

Profeten Muhammed snakket om verdien av å be i menigheten i stedet for individuelt, lovende åndelige belønninger, som svar på bønner og tilgivelse for ens synder. Deltager fredag ​​bønner, sa profeten, er tilsvarer ett helt år å bede og faste alene.

En sang av amerikanske muslimske sanger Raef Haggag beskriver hvordan muslimer forbereder og utfører jumah-bønner og deres fordeler. Det gir en lett, men seriøs melding om betydningen av fredagsbønner, spesielt for vestlige muslimer.

Sang på fredagsbønner.

Bønnens tradisjon

Noen Muslimske flertall land, som Egypt, Iran og Pakistan, inkluderer fredag ​​som en del av helgen, med lørdag noen ganger en ferie, og søndag er en vanlig arbeidsdag.

På denne dagen tilbringer mange muslimer dagen med sine familier, deltar i bønnen og slapper av, selv om praksis kan variere. Kommersielle aktiviteter fortsetter alltid etter fredagsbønner, men i muslimske flertall land får de fleste av dagen.

Mange som ikke har tid til å delta i moskeen i løpet av uken, vil gjøre en spesiell innsats for å delta i fredagsbønner.

I land der kallet til bønn er projisert fra høyttalere, vil hele byene være mettet med sine lyder. Prekener er også ofte kringkastet, og i mange byer, også i vestlige land som for eksempel Frankrike, congregants overflyte inn i gatene rundt moskeer.

Overfylte byer er ofte tomme og rolige, inntil bønnene, hvoretter de er fulle av folk som nyter dagen.

Fredag ​​bønn praksis i Kairo.

I USA må muslimer motta spesiell innkvartering fra arbeidsplassen til å besøke en nærliggende moske. Noen arbeidsplasser som universiteter, sykehus eller bedriftskontorer, tillater ansatte å organisere sin egen fredagsbønn på stedet.

Som en religiøs ritual som går tilbake til profetenes praksis, holder fredagsbønner et spesielt sted for muslimer.Den Conversation

Om forfatteren

Rose S. Aslan, assisterende professor i religion, California Lutheran University

Denne artikkelen er publisert fra Den Conversation under en Creative Commons-lisens. Les opprinnelige artikkelen.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

InnerSelf Nyhetsbrev: September 6, 2020
by InnerSelf Staff
Vi ser livet gjennom linsene til vår oppfatning. Stephen R. Covey skrev: "Vi ser verden, ikke som den er, men som vi er──eller som vi er betinget av å se den." Så denne uken ser vi på noen ...
InnerSelf Nyhetsbrev: August 30, 2020
by InnerSelf Staff
Veiene vi ferdes i disse dager er like gamle som tiden, men de er nye for oss. Erfaringene vi har er like gamle som tidene, men de er også nye for oss. Det samme gjelder for ...
Når sannheten er så forferdelig at det gjør vondt, ta handling
by Marie T. Russell, InnerSelf.com
Midt i alle gruene som skjer i disse dager, er jeg inspirert av håpstrålene som skinner gjennom. Vanlige mennesker som står opp for det som er riktig (og mot det som er galt). Baseballspillere, ...
Når ryggen din er mot veggen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg elsker internett. Nå vet jeg at mange mennesker har mange dårlige ting å si om det, men jeg elsker det. Akkurat som om jeg elsker menneskene i livet mitt - de er ikke perfekte, men jeg elsker dem uansett.
InnerSelf Nyhetsbrev: August 23, 2020
by InnerSelf Staff
Alle kan nok være enige om at vi lever i rare tider ... nye opplevelser, nye holdninger, nye utfordringer. Men vi kan bli oppmuntret til å huske at alt alltid er i flyt, ...