The Church of QAnon: Vil konspirasjonsteorier danne grunnlaget for en ny religiøs bevegelse?

The Church of QAnon: Vil konspirasjonsteorier danne grunnlaget for en ny religiøs bevegelse? QAnon, som vinner flammene til ville og farlige konspirasjonsteorier, blir integrert i noen religiøse bevegelser. Fotoillustrasjon / Samtalen

Tilhengere av QAnon-bevegelsen tror på ville og farlige konspirasjonsteorier om USAs president Donald Trump. Nå har en fraksjon innen bevegelsen tolket Bibelen gjennom QAnon-konspirasjoner.

jeg har studert veksten av QAnon-bevegelsen som en del av min forskning på hvordan ekstremistiske religiøse og politiske organisasjoner skaper propaganda og rekrutterer nye medlemmer til ideologiske årsaker.

23. februar logget jeg inn på Zoom for å observere den første offentlige tjenesten til det som egentlig er en QAnon-kirke som opererer fra Omega Kingdom Ministry (OKM). Jeg har brukt 12 uker på denne to-timers søndag formiddagen.

Det jeg har vært vitne til er en eksisterende modell av nykarismatiske hjemmekirker - den nykarismatiske bevegelsen er en avlegger av evangelisk protestantisk kristendom og består av tusenvis av uavhengige organisasjoner - der QAnon konspirasjonsteorier tolkes på nytt gjennom Bibelen. På sin side tjener QAnon-konspirasjonsteorier som et objektiv for å tolke Bibelen selv.

Trump mot den "dype staten"

QAnon-bevegelsen startet i 2017 etter at noen som bare var kjent som Q la ut en serie konspirasjonsteorier om Trump på internettforumet 4chan. QAnon-tilhengere mener globale eliter søker å få Trump, som de ser på som verdens eneste håp om å beseire den "dype staten."

OKM er en del av et nettverk av uavhengige menigheter (eller ekklesia) kalt Hjemme-kongregasjoner over hele verden (HCW). Organisasjonens spirituelle rådgiver er Mark Taylor, en selverklært “Trump Prophet” og QAnon influencer med et stort sosialt medie som følger på Twitter og YouTube.

The Church of QAnon: Vil konspirasjonsteorier danne grunnlaget for en ny religiøs bevegelse? Nettstedet til Omega Kingdom Ministries blander QAnon-teorier og bibelske referanser.


Få det siste fra InnerSelf


Ressurssiden på HCW-nettstedet lenker bare til QAnon-propaganda - inkludert dokumentaren Fall Cabal av den nederlandske konspirasjonsteoretikeren Janet Ossebaard, som brukes til å formelt indoktrinere e-konglere til QAnon. Denne 10-delte YouTube-serien var kjernematerialet for den ukentlige bibelstudien under kirken QAnon-kirken jeg observerte.

Søndagstjenesten ledes av Russ Wagner, leder for Indiana-baserte OKM, og Kevin Bushey, en pensjonert oberst som kjører for valg i Maine of Representatives.

Fortellinger fra Bibelen og QAnon

Gudstjenesten begynner med en åpningsbønn fra Wagner som han sier vil beskytte Zoom-rommet mot Satan. Dette etterfølges av en times lang bibelstudie der Wagner kan forklare Fall Cabal video som deltakerne nettopp hadde sett eller tilbudt sine observasjoner om sosiopolitiske hendelser fra forrige uke.

Alt forklares med linsen fra Bibelen og QAnon-fortellingene. Bushey gjør da 45 minutter med å dekode elementer som nylig har dukket opp på appen som heter QMap som brukes til å dele konspirasjonsteorier. De siste 15 minuttene er dedikert til nattverd og bønn.

Ved en tjeneste som ble holdt 26. april, snakket Wagner og Bushey om en QAnon-teori, kalt Project Looking Glass, at det amerikanske militæret i all hemmelighet har utviklet en form for tidsreiseteknologi. Wagner foreslo for e-menighetene at tidsreiser kan forklares med visse passasjer i Bibelen.

3. mai handlet temaet for QAnon-delen av tjenesten om COVID-19. Bushey snakket om en populær QAnon-teori om at pandemien var planlagt. (Det er ingen bevis for dette.) Og når en anti-vax konspirasjonsteori dokumentar kalt "Plandemic" ble viral , ble videoen delt på HCW-nettsteder som en måte for e-konglemmere å konsumere det siste i en serie med falske teorier om koronaviruset.

Leveraging autoritet

Det som er tydelig er at Wagner og Bushey utnytter religiøs tro og deres "autoritet" som pastor og eks-militær offiser for å indoktrinere deltakere i QAnon-kirken. Deres mål er å trene menigheter til å danne egne hjemmenigheter i fremtiden og vokse bevegelsen.

The Church of QAnon: Vil konspirasjonsteorier danne grunnlaget for en ny religiøs bevegelse? Tilhengere av QAnon-bevegelsen viser jevnlig sin støtte til Donald Trump på hans politiske samlinger, inkludert denne som ble holdt i Pennsylvania i 2018. (Shutterstock)

OKMs departement er forankret i Taylors profetier. Wagner nevner jevnlig at hvis det ikke var for Taylor, hadde han aldri startet dette departementet.

På sin hjemmeside refererer OKM til Syv fjell av samfunnsmessig påvirkning. Seven Mountains utnytter Dominionismens språk - en teologi som mener land, inkludert USA, bør styres av kristen bibelsk lov. Målet er å oppnå sosiopolitisk og økonomisk transformasjon gjennom Jesu evangelium i det det kaller samfunnets syv fjell eller sfærer: religion, familie, utdanning, regjering, media, underholdning og næringsliv. Dette blander QAnons apokalyptiske ønske om å ødelegge samfunnet "kontrollert" av den dype staten med behov for Guds rike på jorden.

Wagner og Bushey har lært menigheten deres å slutte å lytte til alle medier - selv Fox News - fordi de alle er "Luciferian." Det de i stedet gir er et veikart til QAnon-radikalisering som består av QAnon YouTube-kanaler for menighetens daglige mediediett, Qmap-nettstedet som viser nye QAnon-konspirasjonsteorier og Twitter-påvirkere.

'Deep state church'

De insisterer videre at mens Trump fortsetter å "tømme sumpen" i Washington, er det "vårt" ansvar å tappe den dype statskirkesumpen. De mener den samme dype tilstanden som kontrollerer verden, også har infiltrert tradisjonelle kirker. Som Wagner uttalte i sin 12. april-tjeneste: “Jeg er her for å fokusere på den dype statskirken. Dette går utover kirken vår og involverer vår kultur og vår politikk. Kevin er her for å snakke om QAnon og den militære operasjonen for å redde verden. ”

Som enhver kirke, driver de også oppsøkende departement. OKM samler for tiden inn penger til noe som heter Reclamation Ranch, som Wagner beskriver som et trygt sted for barn som ble reddet etter å ha blitt holdt under jorden av den dype staten. Barn i risiko er et kontinuerlig tema i mange QAnon-konspirasjonsteorier, inkludert den berømte falske "Pizzagate" -teorien.

Fra mai flyttet OKM fra Zoom til YouTube for å imøtekomme veksten hos de fremmøtte. Ved siste uttelling deltok omtrent 300 kontoer i de nylige tjenestene.

Selv om det ikke er mange følgere, bør vi være bekymret for den siste utviklingen. OKM gir formalisert religiøs indoktrinering til QAnon, en konspirasjonsbevegelse som begge er en folkehelsen trussel ved å spre falsk informasjon om coronavirus-pandemien og a nasjonal sikkerhet bekymring.Den Conversation

Om forfatteren

Marc-André Argentino, PhD-kandidat Individualisert program, 2020-2021 Public Scholar, Concordia University

Denne artikkelen er publisert fra Den Conversation under en Creative Commons-lisens. Les opprinnelige artikkelen.

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

Blue-Eyes vs Brown Eyes: How Racism is Teached
by Marie T. Russell, InnerSelf
I denne episoden fra Oprah Show fra 1992 lærte den prisbelønte antirasismeaktivisten og pedagog Jane Elliott publikum en tøff leksjon om rasisme ved å demonstrere hvor lett det er å lære fordommer.
En forandring vil komme...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30. mai 2020) Mens jeg ser på nyhetene om hendelsene i Philadephia og andre byer i landet, har jeg lyst til det som skjer. Jeg vet at dette er en del av den større endringen som tar ...
En sang kan oppløfte hjertet og sjelen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg har flere måter jeg bruker for å fjerne mørket fra tankene når jeg finner ut at det har sneket seg inn. Den ene er hagearbeid eller bruker tid i naturen. Den andre er stillhet. En annen måte er lesing. Og en som ...
Hvorfor Donald Trump kunne være historiens største taper
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Hele coronavirus-pandemien koster en formue, kanskje 2 eller 3 eller 4 formuer, alle av ukjent størrelse. Å ja, og hundretusener, kanskje en million mennesker vil dø for tidlig som en direkte ...
Mascot for Pandemic and Theme Song for Social Distancing and Isolation
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg kom over en sang nylig, og da jeg hørte på tekstene, tenkte jeg at det ville være en perfekt sang som en "temasang" i disse tider med sosial isolasjon. (Tekst under videoen.)