Hva formet Martin Luther Kings profetiske visjon?

frihet for undertrykt 1 16

Navnet Martin Luther King Jr er ikonisk i USA. Den 44. presidenten, Barack Obama, snakket om konge i både hans demokratiske nasjonale konvensjons nominasjon aksept og seier taler i 2008:

"[Kong] brakte amerikanere fra hvert hjørne av dette landet til å stå sammen på et kjøpesenter i Washington, før Lincolns minnesmerke ... å snakke om drømmen hans."

Faktisk lever mye av kongens arv i slike arresterende muntlige forestillinger. De gjorde ham til en global figur.

Kongens predikasjon brukte språketes kraft til å tolke evangeliet i sammenheng med svart elendighet og kristent håp. Han ledet folk til livgivende ressurser og snakket provokativt om en nåtid og aktiv guddommelig intervensjon som oppfordrer predikanter til å nevne virkeligheten på steder der smerte, undertrykkelse og forsømmelse florerer.

Med andre ord brukte King en profetisk stemme i sin forkynnelse - den håpfulle stemmen som begynner i bønn og deltar i menneskelig tragedie. Faktisk er det beste av afrikansk-amerikansk forkynnelse tredimensjonalt - det er prest, det er visdom, det er profetisk.

Så hva førte til oppgangen til den svarte predikanten og formet Kings profetiske stemme?

I min bok, "Journey and Promise of African American Preaching, "Jeg drøfter den svarte predikantens historiske dannelse. Mitt arbeid på Afroamerikansk profetisk forkynnelse viser at kongens clarion krever rettferdighet var avkom av tidligere profetiske forkynnelser som blomstret som følge av rasismen i USA


Få det siste fra InnerSelf


Fra slaveri til den store migrasjonen

Først, la oss se på noen av de sosiale, kulturelle og politiske utfordringene som fødte den svarte religiøse lederen, spesielt de som tok politiske roller med samfunnets velsignelse og utenfor kirkens rette.

I slavesamfunnet, svarte predikanter spilte en viktig rolle i samfunn: de handlet som seere som tolker betydningen av hendelser; som pastorer kaller for enhet og solidaritet; og som messianske figurer provoserer de første roser av vrede mot undertrykkere.

Den religiøse revivalismen eller Flott oppvåkning av 18th århundre brakt til Amerika en bibel-sentrert kristendomsmerke - evangelikalisme - som dominert det religiøse landskapet ved det tidlige 19-tallet. Evangelicals understreket et "personlig forhold" med Gud gjennom Jesus Kristus.

Denne nye bevegelsen gjorde kristendommen mer tilgjengelig, livligere, uten overtakende utdanningskrav. Afrikanere konvertert til kristendommen i store mengder under gjenopplivelsene og de fleste ble baptister og metodister. Med færre pedagogiske begrensninger plassert på dem, oppstod svarte predikanter i perioden som predikanter og lærere, til tross for deres slavestatus.

Afrikanere sett revivaler som en måte å gjenvinne noen av restene av afrikansk kultur i en merkelig ny verden. De innlemmet og adopterte religiøse symboler til et nytt kulturelt system med relativ letthet.

Oppgang av den svarte cleric-politiker

Til tross for utviklingen av svarte predikanter og de betydelige sosiale og religiøse fremskrittene av svarte i denne perioden med vekkelse, Rekonstruksjon - Prosessen med å gjenoppbygge Søret kort etter borgerkrigen - utgjorde en rekke utfordringer for hvite slaveholdere som vred mot den politiske utviklingen av nyfrostede afrikanere.

Som uavhengige sorte kirker spredte seg i Rekonstruksjon Amerika, forkynte svarte ministre seg for seg selv. Noen ble bivocasjonelle. Det var ikke ut av normen å finne prestere som ledet menigheter på søndag og holdt jobber som skole lærere og administratorer i løpet av arbeidsugen.

Andre hadde viktige politiske stillinger. Samlet tjente 16 afroamerikanere i den amerikanske kongressen under gjenoppbygging. For eksempel, South Carolina Representanthus ' Richard Harvey Cain, som deltok i Wilberforce University, det første private svart amerikanske universitetet, tjente på 43rd og 45th kongressene og som pastor i en rekke afrikanske metodistkirker.

Andre, som tidligere slave og metodistminister og lærer Hiram Rhoades Revels og Henry McNeal Turner, delte lignende profiler. Revels var en predikant som ble Amerikas første afrikansk-amerikanske senator. Turner ble utnevnt til kapellin i Unionens hær av president Abraham Lincoln.

For å løse de utrolige problemer og bekymringer for svarte i denne tiden, oppdaget svarte forkynnere at menighetene forventer at de ikke bare skal veilede men også være de samfunnets ledende informant på det offentlige torget.

Vuggen til kongens politiske og åndelige arv

Mange andre hendelser konvergerer og påvirker også svart liv som senere vil påvirke Kings profetiske syn: President Woodrow Wilson erklært inngang til første verdenskrig i 1914; som "boll weevils" ødelagte avlinger i 1916 var det utbredt jordbruksdepresjon ; og så var det oppstart av Jim Crow lover Det var lovlig å håndheve rasesegregasjon til 1965.

Slike tidevannssvulende hendelser, i multiplikatorvirkning, indvarslet den største indre bevegelsen av mennesker på amerikansk jord, Den store "svarte" migrasjonen. Mellom 1916 og 1918 gikk et gjennomsnitt av 500 sørlige innvandrere en dag fra Sør. Mer enn 1.5 millioner flyttet til nordlige samfunn mellom 1916 og 1940.

Et vassdrag, den store migrasjonen medførte kontrasterende forventninger om oppdrag og identitet til den afrikansk-amerikanske kirken. Infrastrukturen i nordlige sorte kirker var uforberedt på å håndtere med migrasjonens distressende effekter. Suddenness og størrelse overveldet allerede eksisterende operasjoner.

Den enorme lidelsen som den store migrasjonen forårsaket, og det rasehatet de hadde rømt, drev mange prestene for å reflektere mer dypt på betydningen av frihet og undertrykkelse. Svarte predikanter nektet å tro at det kristne evangelium og diskriminering var kompatible.

Men sorte predikanter endret sjelden deres predikasjonsstrategier. I stedet for å etablere sentre for svart selvforbedring (for eksempel jobbtrening, hjem økonomi klasser og biblioteker), gikk nesten alle sørlige predikanter som kom nord videre til gi prested prekener som opphøyet dydigheten til ydmykhet, god vilje og tålmodighet, som de hadde i sør.

Setter den profetiske tradisjonen inn

Tre prestegrupper - en kvinne - startet endring. Disse tre pastorene var spesielt oppfinnsomme i den måten de nærmet seg på deres predikasjonsoppgave.

Baptist pastor Adam C. Powell Sr.den Afrikansk Metodist Episcopal Zion Church (AMEZ) Pastor Florence S. Randolph og den biskop av den afrikanske metodistiske biskop (AME) Reverdy C. Ransom snakket med menneskelig tragedie, både inn og ut av den svarte kirken. De førte en karakteristisk form for profetisk forkynnelse som forent åndelig forvandling med sosial reform og konfronterte svart dehumanization.

Biskop Ransoms misnøye oppsto mens han forkynte til Chicagos "silke-stokkkirke" Bethel AME - elitenkirken - som ikke hadde lyst til å ønske de fattige og arbeidsløse massene som kom til Norden velkommen. Han forlot og begynte den institusjonelle kirken og sosiale oppgjør, som kombinert tilbedelse og sosiale tjenester.

Randolph og Powell syntetiserte sine roller som predikanter og sosial reformere. Randolph brakte inn i hennes profetiske syn hennes oppgaver som predikant, misjonær, arrangør, suffragist og pastor. Powell ble pastor ved den historiske Abyssinian Baptist Church i Harlem. I den rollen ledet han menigheten til å etablere et fellesskapshus og sykehjem for å møte de politiske, religiøse og sosiale behovene til svarte.

Forme av kongens visjon

Forkynnelsestradisjonen som disse tidlige prestene døde ville ha stor innvirkning på Kings moralske og etiske syn. De koblet sammen visjonen om jesus christus som nevnt i bibelen Å bringe gode budskap til de fattige, gjenopprette syn til de blinde og forkynne frihet til de fangede, med den hebraiske profetens mandat til å snakke sanning til makten.

I likhet med hvordan de reagerte på de komplekse utfordringene som ble forårsaket av den store migrasjonen fra det tidlige 20-tallet, tok kong profetisk tolkning av brutal rasisme, Jim Crow segregering og fattigdom i 1950 og 60.

Faktisk inviterte kongens profetiske syn sitt martyrdom. Men gjennom den profetiske forkynnelsestradisjonen som allerede var godt etablert av hans tid, tok kong folk fra hver stamme, klasse og trosse nærmere mot å danne "Guds elskede samfunn" - Et forankring av kjærlighet og håp for menneskeheten.

Den Conversation

Om forfatteren

Kenyatta R. Gilbert, lektor i Homiletics, Howard University

Denne artikkelen ble opprinnelig publisert på Den Conversation. Les opprinnelige artikkelen.

Relaterte bøker:

{amazonWS: searchindex = Bøker; søkeord = Martin Luther King, Jr; maxresults = 3}

enafarzh-CNzh-TWnltlfifrdehiiditjakomsnofaptruessvtrvi

følg InnerSelf på

facebook-ikonettwitter-iconrss-ikonet

Få den siste via e-post

{Emailcloak = off}

FRA REDAKTØRENE

Rekeningsdagen har kommet for GOP
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Det republikanske partiet er ikke lenger et politisk-amerikansk parti. Det er et uekte pseudopolitisk parti fullt av radikaler og reaksjonærer hvis uttalte mål er å forstyrre, destabilisere og ...
Hvorfor Donald Trump kunne være historiens største taper
by Robert Jennings, InnerSelf.com
Oppdatert 2. juli 20020 - Hele coronavirus-pandemien koster en formue, kanskje 2 eller 3 eller 4 formuer, alle av ukjent størrelse. Å ja, og hundretusener, kanskje en million mennesker vil dø ...
Blue-Eyes vs Brown Eyes: How Racism is Teached
by Marie T. Russell, InnerSelf
I denne episoden fra Oprah Show fra 1992 lærte den prisbelønte antirasismeaktivisten og pedagog Jane Elliott publikum en tøff leksjon om rasisme ved å demonstrere hvor lett det er å lære fordommer.
En forandring vil komme...
by Marie T. Russell, InnerSelf
(30. mai 2020) Mens jeg ser på nyhetene om hendelsene i Philadephia og andre byer i landet, har jeg lyst til det som skjer. Jeg vet at dette er en del av den større endringen som tar ...
En sang kan oppløfte hjertet og sjelen
by Marie T. Russell, InnerSelf
Jeg har flere måter jeg bruker for å fjerne mørket fra tankene når jeg finner ut at det har sneket seg inn. Den ene er hagearbeid eller bruker tid i naturen. Den andre er stillhet. En annen måte er lesing. Og en som ...